To właśnie urządzenia HVAC mają największy wpływ na zużycie energii. Kluczem do oszczędności i optymalizacji są dobrane do warunków pogodowych nastawy urządzeń HVAC oraz zastosowanie algorytmów zarządzających zależnościami działań między urządzeniami.
Prostymi przykładami może być wyłączenie klimatyzacji lub ogrzewania jeżeli otworzymy okno, lub wyłączenie zbędnych urządzeń, kiedy nie ma w środku budynku lub pokoju użytkowników.
Jeżeli posiadasz w obiekcie system BMS. (ang. Building Management System), warto się mu przyjrzeć, w jakim zakresie i na ile efektywnie ten system zarządza energią, jak steruje pracą urządzeń HVAC. Część budynków nie posiada systemu zarządzania automatyką lub posiada taki system o bardzo ograniczonej funkcjonalności przez co, takie obiekty generują nawet o 30% większe koszty związane z zużyciem energii. W perspektywie całego okresu eksploatacji obiektów, kwoty te mogą wynosić od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych.
Opracowane przez Solwenę metody ograniczania zużycia energii oraz obniżania jej kosztów w postaci algorytmów są zawarte w funkcjonalności systemu inteligentnego zarządzania energią. W działaniu systemu wykorzystujemy zarówno czujniki pomiarowe, informacje pogodowe z Internetu jak i dostępne informacje pochodzące z innych systemów zainstalowanych w obiekcie. Umożliwia to – poprzez system inteligentnego zarządzania energią percee® dobranie takich nastaw urządzeń HVAC, aby zaoszczędzić tysiące złotych, a w przypadku większych obiektów nawet kwoty rzędu milionów złotych. Kolejnym aspektem wpływającym na oszczędności energii jest uwzględnienie zmienności taryf energii w czasie. Polega to na użytkowaniu energochłonnych urządzeń wtedy, kiedy energia jest tania.