System percee monitoruje istotne dla zużycia energii parametry w poszczególnych pomieszczeniach celem optymalnego połączenia komfortu użytkowników z minimalizacją zużycia energii. Zgromadzone przez naszą firmę doświadczenia pozwalają na stworzenie indywidualnego, a zarazem sprawdzonego rozwiązania przynoszącego bezpośrednie korzyści finansowe, obniżającego wskaźniki emisji i edukującego proekologicznie.
Według przeprowadzonych badań zużycie energii w szkołach, przedszkolach i innych obiektach edukacyjnych znacząco przewyższa rzeczywiste potrzeby. Wynika to na ogół z niskiego poziomu infrastruktury technicznej i czasami z nawyków behawioralnych użytkowników tych obiektów. Większość zużywanej w obiekcie energii przeznaczona jest na ogrzewanie, a w lepiej wyposażonych budynkach także na klimatyzację i wentylację.
System percee pozwala skutecznie kontrolować te procesy w powiązaniu z planem zajęć dydaktycznych realizowanych w tych obiektach. System percee jest znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem niż klasyczna termomodernizacja, ale może też ją skutecznie wspierać, wtedy sumaryczne obniżenie zużycia energii może sięgać nawet 40%.
Poza podstawową wersją systemu zapewniającą skuteczne obniżenie zużycia i kosztów energii w obiekcie, system percee pozwala na uzupełniające wdrożenie wysokopoziomowego monitoringu parametrów fizycznych w salach zajęciowych w zakresie:
- temperatury
- wilgotności
- poziomu oświetlenia
- stężenia dwutlenku węgla (CO2)
- stężenia związków lotnych (TVOC)
System na bieżąco monitoruje i ostrzega o przekroczeniu dopuszczalnych wartości, a także rejestruje te dane dla celów późniejszej analizy.
System w krótkim czasie pozwala na zwrot zainwestowanych środków. Zastosowanie systemu percee w obiektach edukacyjnych pozwala na obniżenie rachunków za energię od 15% do nawet 40% w zależności od stanu infrastruktury obiektów. Zwykle zwrot z inwestycji z wykorzystaniem oszczędności generowanych za pomocą percee w obiektach edukacyjnych zwracają koszt inwestycji w ciągu 2-5 lat.
Instalacja systemu percee w obiekcie jest szybka i sprawna dzięki wykorzystaniu technologii bezprzewodowych oraz IoT. Jeżeli w obiekcie zainstalowane są odnawialne źródła energii lub nowoczesne systemy grzewcze (np. pompy ciepła), system percee pozwala na ciągłe monitorowanie i optymalizowanie ich pracy stosownie do chwilowych potrzeb obiektu, planów zajęć (w tym prowadzonych w systemach komputerowych) oraz prognoz pogody. percee jest systemem w pełni skalowalnym i można go zaimplementować w obiektach istniejących oraz nowo budowanych.
Z pomocą zebranych informacji z wdrożonego wysokopoziomowego monitoringu warunków nauczania w salach zajęciowych, możemy aktywnie i algorytmicznie sterować zużyciem energii elektrycznej, cieplnej, chłodu, energii potrzebnej dla wentylacji mechanicznej i innymi obszarami budynku w taki sposób, aby było on oszczędny kiedy jest nie używany i komfortowy kiedy przebywają w nim użytkownicy.
Koszty energii cieplej stanowią zazwyczaj minimum 60% wszystkich kosztów energii niezbędnej do eksploatacji budynków. Zakładając, że obiekty edukacyjne są użytkowane przeciętnie przez 8 godzin dziennie w dni robocze, a poza tym okresem są nieużytkowane, to oznacza, że wykorzystujemy je przez około 25% czasu w tygodniu, a zazwyczaj pomieszczenia ogrzewane są niezmiennie przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Dopuszczenie do spadku temperatury w okresach nieużytkowych o 5-6°C i przywrócenie jej w taki sposób, żeby z chwilą rozpoczęcia użytkowania była na poziomie 21°C powoduje zmniejszenie kosztów energii cieplnej budynków o minimum 15%, a dla obiektów po termomodernizacji nawet o 40%.
percee nie idzie na skróty – możemy optymalnie wysterować indywidualnie każdy budynek lub wiele budynków, a w nich możemy sterować węzłem ciepła lub chłodu, indywidualnie zużywaną energią w każdym pomieszczeniu, a nawet indywidualnie każdym grzejnikiem. Oszczędności związane z użytkowaniem budynków składają się z wielu potencjalnie małych elementów ale suma tych elementów generuje poważne oszczędności i to bez utraty komfortu, a często uzyskany komfort w pomieszczeniach po implementacji systemu percee i urządzeń IoT jest znacznie wyższy, a budynek zużywa mniej energii, a w zasadzie zużywa energię za mniej … pieniędzy.
System percee dla obiektów szkolnych i edukacyjnych wdrożyliśmy już z powodzeniem dla:
- 25 obiektów w mieście Sopot,
- 8 obiektów miejskich w Międzyzdrojach
Zarządzamy tam w sposób optymalny zużyciem energii, tworząc centralne miejskie systemy Inteligentnego Zarządzania Energią.
Podmioty zainteresowane współdziałaniem w zakresie projektowania i wdrożenia percee, zapraszam do kontaktu w celu omówienia warunków i możliwości współpracy:
Mariusz Stawiński
Dyrektor Handlowy
+48 723 290 161