Jakie są kluczowe aspekty uzyskiwania oszczędności?

Zapobieganie niepotrzebnemu zużyciu energii

Kluczowym aspektem uzyskiwania oszczędności jest zapobieganie niepotrzebnemu zużyciu energii. Dobrym przykładem jest wykrycie otwarcia okien w pomieszczeniu, które świadczy o niekontrolowanym wypływie energii na zewnątrz. W celu zaoszczędzenia energii powinniśmy natychmiast przestać dostarczyć ciepło lub chłód do tego pomieszczenia, do czasu aż pomieszczenie nie zostanie energetycznie uszczelnione.

Nieskorelowane działania urządzeń znajdujących się w jednym pomieszczeniu często powoduje nadmierne zużycie energii. Wielokrotnie zdarza się, że grzejnik płytowy znajdujący się w pokoju jest ustawiony na grzanie, a w międzyczasie jest włączony klimakonwektor (klimatyzacja), który próbuje pomieszczenie dochłodzić. W rezultacie urządzenia się zwalaczają, a my dostajemy wysoką fakturę na koniec miesiąca.

Użycie warunków zewnętrznych dla potrzeb utrzymania komfortu

Kolejnym sposobem na oszczędzanie energii elektrycznej jest użycie warunków zewnętrznych dla potrzeb utrzymania komfortu. W okresie zimowym odpowiednio skierowana energia słoneczna pozwala na „darmowe” dogrzewanie pomieszczeń, zaś w okresach letnich przechłodzone w okresie nocnym powietrze atmosferyczne pozwala na nisko-kosztowe ochłodzenie pomieszczeń w obiekcie. Przy wytwarzaniu oszczędności użytkownik głownie zwraca uwagę na oszczędność energii.

W nawiązaniu do powyższego przykładu, warto zastanowić się nad automatycznymi roletami i i za pomocą centrali wentylacyjnej wdmuchaniu do budynku zewnętrznego chłodnego powietrza w nocy.

Używanie energochłonnych urządzeń gdy energia jest tania

Ta optymalizacja nie zawsze oznacza taką samą oszczędność kosztów. Inteligentne Zarządzanie Energią pozwala na sterowanie urządzeniami tak aby aspekt obniżania kosztów był aspektem wiodącym. Oznacza to zużywanie energii w okresach gdy ta energia jest najtańsza.

System wówczas analizuje opłacalność akumulacji energii. Jako przykład może posłużyć chwilowe zwiększenie temperatury wody grzewczej w obiegach centralnego ogrzewania chwilę przed podwyższeniem taryfy energii oraz działanie odwrotne (wyłączenie dogrzewania tych obiegów) tuż przed chwilą zmniejszenia kosztu energii tak, żeby wrócić do normalnych parametrów pracy mniejszym kosztem. Wykorzystywanie tej metody w procesie produkcyjnym może przynieść dużo większe korzyści.

W okresach tańszej energii można uzupełniać zbiorniki buforowe, dokonywać transportu materiałów pomiędzy magazynami czy zbiornikami buforowymi, dokonywać wszelkich okresowych operacji, które nie wymagają ciągłego stałego działania tego procesu.

Efektem zmniejszającym długoterminowe koszty operacyjne jest analiza profili zużycia energii przez poszczególne urządzenia. Należy zaznaczyć, że we wszystkich działaniach jakie są podejmowane przez system Inteligentnego Zarządzania Energią dochowywana jest maksyma „niewidzialności” dla użytkownika. Oznacza to, że w budynkach biurowych w czasie obecności użytkowników zostaje zachowany uprzednio założony komfort. Natomiast w obiektach przemysłowych nie zostaje zakłócony ciąg produkcyjny.

 

Autor: Marcin Szumiło

mail: [email protected]