Jak obniżyć koszty energii w budynkach biurowych?

W  temacie obniżenia kosztów energii w budynkach biurowych dobrze jest wziąć pod lupę zużycie mediów.

Jeżeli urzędujesz w budynku biurowym, to śmiało możesz przyjąć reprezentatywną stawkę zużycia mediów w wysokości ok. 7 zł/msc na m2 powierzchni użytkowej (dane wg.raportu Knight Frank dotyczących nieruchomości klasy A/A+ oraz B/B+).

Pomyśl,ile metrów użytkujesz i przemnóż je przez wspomniane 7zł. Masz wynik? To już wiesz, ile pieniędzy miesięcznie wydajesz na media w Twojej wynajmowanej powierzchni biurowej.

Dla przykładu Q22, biurowiec przy ul. Jana Pawła II ma około 50 000m2 powierzchni użytkowej. Według raportu kosztów eksploatacyjnych miesięcznie na same media może się tam wydawać około 350 tys zł. Rocznie daje to kwotę ok. 4,2 mln zł.

Ta kwota wydatkowana jest tylko na zużycie mediów .

Dla wielu z nas ekologia staje się coraz ważniejszym czynnikiem, a cena energii rośnie dlatego warto się zastanowić jak zmniejszyć koszty ponoszone na media, a przy tym przyczynić się do oszczędzania cennych zasobów energii.

W Solwenie przyjmujemy, że w takiej klasie budynku jaką jest Q22 jesteśmy w stanie uratować od około 10% do 20% kwoty wydawanej na energię. W przypadku wspomnianego obiektu daje to szacunkową kwotę wielkości 840 tys. zł i przelicza się na ponad milion kWh zaoszczędzonej energii.

Wyniki z działań ze starszego typu budynkami pokazały, że możemy Ci zaoszczędzić ponad 30% kwoty ponoszonej na media.

Osiągamy takie wyniki dzięki połączeniu kompetencji IT, wykorzystaniu technologii Internetu rzeczy i wielu lat doświadczeń naszych inżynierów automatyków.

Nasz software (Inteligentne Zarządzanie Energią) na bieżąco monitoruje, analizuje i zarządza automatyką w celu osiągnięcia najwyższych oszczędności przy utrzymaniu zadanego komfortu.

Zapraszam do kontaktu, jeżeli chcesz porozmawiać na ten temat.

Źródło:

https://content.knightfrank.com/research/1555/documents/pl/koszty-i-oplaty-eksploatacyjne-w-budynkach-biurowych-2011-2017-5651.pdf

Autor: Dominik Wantuch
mail: [email protected]
kom. + 48 798 143 522